Wilec klapowany (Ipomoea lobata, Mina lobata)

Opis: Roślina określana wieloma synonimami: Ipomoea lobata, Mina lobata, Quamoclit mina, Quamoclit lobata, Ipomoea versicolor. Jest to bylina pnąca, pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej, u nas ze względu na brak mrozoodporności uprawiana jako pnącze jednoroczne. Pędy rozgałęzione, przebarwione na czerwono, rosną szybko, owijając się wokół podpór, osiągają 2 – 3 m długości. Liście jasnozielone, trójklapowane, na pędach układają się naprzemianlegle. Najciekawsze są jednak kwiaty wilca klapowanego- wąskie, rurkowate, proste do lekko zakrzywionych, zebrane w jednostronne, długie grona, mieniące się w ognistych barwach – od dołu kremowe, wyżej żółte, pomarańczowe, aż do ciemnoczerwonych na szczycie grona. Kwitnie od połowy lata do jesieni (czasem aż do pierwszych przymrozków). Wilec klapowany może się wspinać po płotach, siatkach, kratkach oraz być sadzona na balkonach.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne, ciepłe i osłonięte. Gleby przepuszczalne ale dość wilgotne, średnio żyzne (przenawożenie azotem powoduje nadmierny rozwój liści kosztem ubogiego kwitnienia), o odczynie obojętnym do lekko zasadowego.
Rozmnażanie: Wysiew nasion od marca do kwietnia pod osłonami. Przed siewem nasiona wilca klapowanego należy około 24 godzin moczyć w letniej wodzie. Rozsadę wysadza się do ogrodu pod koniec maja, gdy minie ryzyko występowania przymrozków.
Choroby i szkodniki: W naszym klimacie raczej nie występują. Jeżeli ktoś z naszych czytelników spotkał się z chorobami lub szkodnikami na tej roślinie, prosimy o wpis w komentarzu.

Więcej o uprawie tej rośliny przeczytaj na forum: Mina lobata – Forum ogrodnicze

Więcej: Wilec – uprawa i nasiona