Wilec kardynalski (Ipomoea x multifida) 'Cardinal’

Opis: Wilec 'Cardinal’ to pnącze, które w naszym klimacie można uprawiać jako jednoroczne. Nie wytrzymuje mroźnych zim. Jest to hybryda, którą wyhodowano w Stanach Zjednoczonych. Jest uprawiany na całym świecie jako roślina ozdobna. Korzenie wilca 'Cardinal’ są delikatne, dlatego pnącze nie znosi przesadzania. Ogonki liściowe mają od 1 do 3 cm długości. Naprzemienne liście mają do 7 cm długości i 5 cm szerokości. Są głęboko wcięte. Roślina wspaniała na tarasy, kratownice, balkony, altany. Kwiaty maja odcień szkarłatnej czerwieni. Kielich ma 5 płatków eliptycznych, które są wierzchołkowo rozwarte. Pręciki kwiatu są żółte.
Kwitnienie wilca 'Cardinal’ trwa od czerwca do września a nawet do przymrozków. W upalne dni kwiaty zamykają się, natomiast otwierają w nocy. Pnącze to dorasta w naszym klimacie do 3m. Roślina jest toksyczna.

Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko dla tego pnącza powinno być słoneczne. W półcieniu rośnie słabiej i staje się wybujały. Dobrze rośnie w wilgotnym, ciepłym i żyźniejszym podłożu, ale udaje się również na przeciętnej glebie ogrodowej. Źle reaguje na przesychające podłoże, dlatego regularnie go podlewamy, gdy rośnie np. w donicy. Regularnie nawożony odżywkami dla roślin kwitnących wydaje dużo kwiatów.

Rozmnażanie: To jednoroczne pnącze rozmnażamy z nasion. Nasiona są prawie czarne, twarde i kuliste. Kilkugodzinne namaczanie nasion przed siewem w letniej wodzie przyspiesza kiełkowanie. Można je również przetrzeć grubym papierem ściernym i to również przyspieszy wschody. Nasiona wilca kardynalskiego wysiewamy w kwietniu-maju wprost na miejsca stałe. Głębokość siewu to 1-2 cm.

Choroby i szkodniki: Wierzchołki pędów mogą być atakowane przez mszyce. Ogólnie to odporne pnącze na choroby i szkodniki.