Werbena ogrodowa (Verbena x hybrida)

Opis: Werbena ogrodowa, inaczej określana też jako witułka, to grupa odmian mieszańcowych pochodzących m. in. od Verbena peruviana. Są to rośliny o niskiej mrozoodporności, w naszym klimacie uprawiane jako jednoroczne. W zależności od odmiany są to rośliny o zwartym, wyprostowanym pokroju, bądź też płożące. Odmiany z grupy Grandiflora osiągają do pół metra wysokości, odmiany z grupy Compacta – około 30 cm wysokości, a najniższe są odmiany typu Compacta nana, osiągające zaledwie 15 cm wysokości. Liście werben są małe, 5-10 cm długości, jajowate lub lancetowate, karbowane lub ząbkowane, czasami owłosione. Kwiaty o średnicy do 2,5 cm zebrane są w zwarte główki o średnicy do 8 cm. W zależności od odmiany, werbena ogrodowa może mieć kwiaty czerwone, różowe, fioletowe, białe, kremowe, bladopomarańczowe, czasami z oczkiem, paskiem lub odmiennie zabarwionymi pąkami, niekiedy lekko pachnące. Rośliny kwitną maja do przymrozków. Werbeny sadzi się na rabatach, kwietniach, są doskonałe do pojemników i skrzynek na balkonach. W kompozycjach balkonowych do zestawień dobrym towarzystwem dla werbeny jest surfinia.
Uprawa i pielęgnacja: Werbena ogrodowa wymaga stanowiska słonecznego (ewentualnie półcienistego) i ciepłego oraz żyznej gleby o odczynie pH zbliżonym do obojętnego. Wymaga regularnego nawadniania, nie wolno jednak przelewać. Należy nawozić obficie nawozem bogatym w potas. Nie można natomiast przesadzać z nawożeniem azotem, gdyż powoduje to nadmierny rozwój liści kosztem kwiatów.
Rozmnażanie: W zależności od odmiany werbeny mogą być rozmnażane z nasion, wysiewanych wczesną wiosną (marzec) w szklarni, inne rozmnaża się z sadzonek pobieranych latem.
Choroby i szkodniki: Werbena może być atakowana przez mszyce oraz roztocza.

Więcej na temat uprawy werbeny można znaleźć w artykule na stronie poradnika ogrodniczego: werbena – uprawa i pielęgnacja