Tunbergia oskrzydlona (Thunbergia alata)

Opis: Jest to jednookie pnącze pochodzące z Azji i Afryki. Nazywana bywa także Czarnooką Zuzanną. Pędy tunbergii oskrzydlonej są cienkie i dorastają do długości 1,5 m. Za ich pomocą roślina czepia się podpór. Na pędach osadzone są naprzeciwlegle liście w kształcie jajowatym z sercowatym wcięciem przy ogonach liściowych. Liście mają barwę zieloną. Okres kwitnienia zaczyna się w czerwcu i trwa do września. Kwiaty wyrastają z kącików liści. Mają barwę białą, żółtą lub pomarańczową (w zależności od odmiany), z którą kontrastuje czarna gardziel. Korona kwiatu jest płaska.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko powinno być słoneczne, a gleba próchniczna o pH od 6 do 6,8. Podłoże powinno być wilgotne. W ciągu upalnego lata należy pamiętać o regularnym podlewaniu.
Rozmnażanie: Poprzez wysiew nasion. Wysiewamy je już w marcu do doniczek lub w inspekcie. Po zahartowaniu wysadzamy thunbergię oskrzydloną do gruntu w połowie maja. Po pojawieniu się kilku liści u młodych siewek należy je “uszczknąć” aby roślina się dobrze rozkrzewiła.
Choroby i szkodniki: Roślina podatna na ataki mszyc, przędziorków i mączlika szklarniowego.

Więcej: Tunbergia – uprawa, sadzonki i nasiona