Suchokwiat roczny (Xeranthemum annuum)

Opis: Roślina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Roślina pochodzi z suchych rejonów śródziemnomorskich. Kwiaty osadzone są w suchych, szeleszczących okrywach. Koszyczki kwiatowe osadzone są na długich szypułkach, mają specyficzną budowę- występują tylko kwiaty rurkowe. Płatki mają w kolorze fioletowym, białym, lub różowym. Starsze kwiaty na roślinie bieleją. Kwiaty bardzo dobrze zachowują swoją barwę przy poprawnym zasuszaniu. Pędy rozgałęziają się od samego dołu. Suchokwiat roczny ma liście ułożone skrętolegle, i pokryte są delikatnymi włoskami. Suchokwiat wykorzystywany jest do suchych bukietów. Dobrze komponuje się z roślinami skalnymi, trawami ozdobnymi, bylinami. Kwitnie od lipca do września.
Uprawa i pielęgnacja: Rośliny te rosną najlepiej na glebach ciepłych i przepuszczalnych. Lubią mieć lekko wilgotną glebę, przy wilgotnych i zimnych latach rosną słabo a nawet zamierają. Odczyn gleby jest im obojętny, jedynie gorzej mogą obumierać rosnąć w silnie kwaśnych i zasolonych glebach. Rośliny przy odpowiedniej pielęgnacji rosną nawet do 70 cm i wymagają stosowania podpór.
Rozmnażanie: Nasiona są zbyt małe, w 1 g znajduje się ich około 600- 700 sztuk. Wysiew w maju na miejsca stałe w rzędach wyznaczonych co 30 cm. Rośliny przerywamy i pozostawiamy co 10- 15 cm. Rośliny zakwitają po upływie 10 tygodni od wysiewu.
Choroby i szkodniki: Rzadko spotykane, czasem suchokwiat może gnić jeżeli rośnie w zbyt wilgotnej i ciężkiej glebie.

Fot. Kajetan Dzierżanowski, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.