Smagliczka nadmorska (Lobularia maritima)

Opis: Roślina należy do rodziny krzyżowych (Cruciferae), pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Ma małe, kwiaty zbudowane z czterech płatków. Kwiaty smagliczki maja barwę białą, ciemnofioletową lub różowofioletową. Wydzielają dość silny, miodowy zapach. Zebrane są kwiatostany typu grona. Pędy smagliczki w części dolnej pokładają się, natomiast pędy kwitnące lekko unoszą się ku górze. Liście ma wąskie, lancetowate koloru zielonego. Smagliczka kwitnie od czerwca.
Uprawa i pielęgnacja: Smagliczka nadmorska wymaga stanowiska słonecznego, w cienistym miejscu będzie słabiej kwitła lub wcale. Gdy wcześnie przekwitnie śmiało można ją przyciąć, zasilić nawozem i z powodzeniem znów zakwitnie ponownie w okolicach sierpnia.
Rozmnażanie: Roślinę rozmnaża się poprzez wysiew nasion w kwietniu na miejsca stałe lub w marcu do zimnego inspektu. Rzędy wyznacza się co 20 cm, rośliny pozostawiamy co 5 cm. Na około 10 metrów kwadratowych potrzeba 5- 6 g nasion. Rośliny zakwitają po około 6- 8 tygodniach od wysiewu.
Choroby i szkodniki: Brak, chociaż smagliczka uprawiana na glebach ciężkich i nadmiernie wilgotnych może być atakowana przez choroby grzybowe i pleśnie.

Autorem fot. jest Rob Hille, zdjęcie publikowane jako własność publiczna, źródło: Wikimedia Commons.

Dowiedz się więcej: Smagliczka nadmorska – uprawa i rozstawa