Pozłotka kalifornijska (Eschscholzia californica)

Opis: Inne nazwy – eszolcja kalifornijska, mak kalifornijski. Gatunek jednorocznej rośliny z rodziny makowatych (Papaveraceae) pochodzi z Kalifornii. Ta obficie kwitnąca i wytrzymała roślina jest bardzo popularna w uprawie ogrodowej. Pozłotka tworzy jaskrawe, żółtopomarańczowe, jedwabiste kwiaty, podobne do maków, o średnicy do 7 cm. Wyrastają na wyprostowanych łodygach nad drobno podzielonymi, niebieskawoszarymi liśćmi w maju-wrześniu. Są krótkotrwałe, otwierają się tylko podczas słonecznej pogody między godziną 10 a 16.  W sprzedaży odmiany o kwiatach czerwonych, kremowych, różowych, białych i żółtych. Wysokość 40 cm, szerokość 20 cm. Zastosowanie – bardzo dobra na suche rabaty kwiatowe, obwódki kwietników, do ogrodów naturalistycznych, do obsadzania szczelin w bruku oraz do skrzynek balkonowych.

Uprawa i pielęgnacja: Rośnie na każdej glebie oprócz ciężkiej, gliniastej. Najbardziej odpowiadają jej lekkie, wapienne, ubogie i suche. Na wilgotnych i żyznych nadmiernie rozwijają się liście kosztem kwiatów. Potrzebuje pełnego światła, w cieniu jej kwiaty zamykają się. Należy regularnie usuwać uschnięte kwiaty pozłotki, aby przedłużyć jej kwitnienie.

Rozmnażanie: Przez wysiew w miejscu docelowym; korzenie źle znoszą przesadzanie. Siać od połowy wiosny lub jesienią, a następnie przerywać siewki w rozstawie 15 cm. Roślina daje samosiew.

Szkodniki i choroby: Zazwyczaj brak.