Powój trójbarwny (Convolvulus tricolor)

Opis: Powój trójbarwny należy do rodziny powojowatych (Convolvulaceae). Naturalnie występuje w Europie Południowej. Jest rośliną jednoroczną. Jej pokrój jest wzniesiony, krzaczasty, wysokość waha się od 25 do 50 cm. Pęd główny jest mocny i rośnie w górę, natomiast boczne pędy wyrastające z niego są krótsze. Liście ma odwrotnie jajowate, ciemnozielone. Są miłe w dotyku. Kwiaty wyrastają z kątów liści na cienkich szypułkach. Mogą mieć średnice do 6 cm i są granatowe z białymi smugami i żółta gardzielą, białe z żółta gardzielą, różowe z jaśniejszym środkiem. Są bardzo podobne do kwiatów wilca purpurowego (Ipomea purpurea). Kwiaty są otwarte tylko w słoneczny dzień. Podczas dni pochmurnych i rano są zamknięte w długie rurki (rożki). Kwiaty przekwitają po jednym dniu (kwiaty jednego dnia), lecz występują bardzo obficie na pędach. Nadaje się na rabaty bylinowe. Ładnie wygląda posadzony w dużych grupach. Kwitnie od czerwca do września. Co najmniej 7 tygodni po wysiewie.
Uprawa i pielęgnacja: Powój wymaga ciepłych stanowisk a co najważniejsze słonecznych. W półcieniu rośnie słabiej i krócej kwitnie. Lubi gleby żyzne, obojętne i wilgotne. Podczas suszy lubi podlewanie, gdyż może więdnąć. Jeżeli będziemy obrywać przekwitłe kwiaty roślina będzie dłużej kwitła. Możemy nawozić nawozem dla roślin kwitnących, lub zastosować nawóz o przedłużonym działaniu.
Rozmnażanie: Rozmnażamy powój trójbarwny przez wysiew nasion w kwietniu na miejsca stałe. Nie lubi przesadzania. Nasiona są duże więc łatwo je wysiewać miejscowo.
Choroby i szkodniki: Rzadko choruje.

Zobacz także: Powój trójbarwny – uprawa i wysiew