Petunia kaskadowa, surfinia (Petunia x hybrida pendula)

Opis: Obficie kwitnąca roślina jednoroczna, odmiana o zwisających pędach, potocznie nazywana surfinią. Pędy petunii kaskadowej są rozgałęzione, zwisające, lekko owłosione u niektórych odmian osiągają do 200 cm długości. Kwiaty kielichowate w dużej gamie barw od białych, różowych, fioletowych do czerwonych i purpurowych. Bywają również odmiany o kwiatach dwubarwnych. Surfinie są pospolicie uprawiane jako rośliny doniczkowe do ozdabiania parapetów, balkonów, tarasów, do ogrodów, posadzone w gazonach lub wysokich ozdobnych donicach, cieszą nas swoją urodą od połowy maja aż do przymrozków. Zaletą tej rośliny jest obfite kwitnienie i odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Uprawa i pielęgnacja: Preferuje stanowiska półcieniste, wymaga ziemi żyznej, próchnicznej, przepuszczalnej o odczynie lekko kwaśnym. Wymaga obfitego podlewania i częstego nawożenia specjalnymi nawozami. W upalne dni, roślinę trzeba podlewać nawet dwukrotnie , rano i wieczorem.
Rozmnażanie: Wysiew nasion petunii następuje pod koniec stycznia i w lutym w szklarni do odkażonego podłoża, optymalna temperatura kiełkowania wynosi 20-22 st.C. Pikowanie można rozpocząć gdy siewki mają 2-3 liście. Najlepiej jednak kupować gotowe sadzonki.
Choroby i szkodniki: Roślina może być porażana przez szarą pleśń oraz atakowana przez mszyce.