Petunia ogrodowa (Petunia x hybrida)

Opis: Do rodzaju petunia, należącego do rodziny psiankowatych (Solanaceae), należy około 40 gatunków, pochodzących głównie z ciepłych regionów Ameryki Południowej. W ogrodach uprawia się mieszańce dwóch gatunków: Petunia axillaris i Petunia violacea. W naszym klimacie są one uprawiane jako rośliny jednoroczne. Osiągają od 15 do 40 cm wysokości, mogą przybierać pokrój od zwartego do silnie płożącego, pędy i liście barwy zielonej, szorstko i lepko owłosione, liście jajowate, kwiaty kielichowate, szeroko otwarte, jedno- lub wielokolorowe, najczęściej białe, kremowe, jasnożółte, różowe, czerwone, purpurowe lub fioletowe. Płatki mogą być biało obrzeżone, w paski lub żyłki. Kwitnienie od początku lata do jesieni (nieraz aż do pierwszych przymrozków). Roślina bardzo chętnie uprawiana na ogrodowych rabatach, kwietnikach jak i w skrzynkach na balkonach i tarasach. Istnieje bardzo wiele odmian petunii różniących się kolorystyką i wielkością kwiatów, a także pokrojem i długością pędów.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko dla petunii wybieramy ciepłe i słoneczne, najlepiej osłonięte przed wiatrami i deszczem, gleba przepuszczalna, żyzna, piaszczysto-gliniasta, lekko kwaśna (pH 5,5-6,5). Podlewanie częste i obfite, raz w tygodniu zasilać nawozem bogatym w potas. Warto usuwać przekwitłe kwiatostany i przycinać zbyt wybujałe pędy.
Rozmnażanie: Wysiew nasion w lutym do ciepłej szklarni lub na parapecie okiennym, używać tylko podłoża odkażonego, nasiona wysiewamy na powierzchnię ziemi i nie przysypujemy, a jedynie dociskamy, utrzymywać stałą wilgotność gleby, nie przykrywać szkłem ani folią (zbyt wrażliwe na choroby grzybowe i zgorzel siewek), temp. ok 20°C. Przepikować gdy siewki mają po 2-3 liście. Na miejsce stałe rozsadę wysadza się od drugiej połowy maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Petunie kaskadowe, o długich, zwisających pędach są rozmnażane wyłącznie przez sadzonki. W warunkach amatorskich jest to bardzo trudne i praktycznie się nie wykonuje.
Choroby i szkodniki: Kwiaty petunii często uszkadzane przez wiatr i deszcz, na stanowisku narażonym, wybierać do uprawy odmiany heterozyjne, odporne na czynniki atmosferyczne. Nadmierna wilgotność, przenawożenie lub za mała ilość słońca, powodują bujny wzrost liści kosztem mniejszego kwitnienia. Na glebach o zbyt wysokim pH występują na liściach objawy chlorozy. Rośliny mogą być też atakowane przez choroby grzybowe i wirusy. Należy też doglądać czy nie pojawiły się mszyce lub ślimaki.

Bardziej szczegółowy opis uprawy: petunia ogrodowa – poradnik ogrodniczy.

Fot. sxc.hu