Ostróżeczka ogrodowa (Consolida ajacis)

Opis: Niewielka, bardzo dekoracyjna w czasie kwitnienia jednoroczna roślina występująca na dużym obszarze Europy Południowej. W wielu rejonach jest uporczywym chwastem zasiedlającym pola uprawne, nieużytki oraz miedze. Rośliny wytwarzają delikatną łodygę wysokości około 60 cm pokrytą zielonymi silnie podzielonymi liśćmi. Na szczytach pędów ostróżeczki w czerwcu rozwijają się niebieskie, białe lub różowe kwiaty średnicy do 3 cm zebrane w strzeliste kwiatostany. Po wycięciu przekwitłych kwiatostanów rośliny powtarzają kwitnienie w sierpniu. Przez delikatny pokrój i dekoracyjne kwiaty rośliny doskonale sprawdzają się jako wsiewka między byliny lub warzywa uprawiane w ozdobnej części ogrodu.
Uprawa i pielęgnacja: Rośliny preferują żyzne, gliniasto-próchniczne, wilgotne podłoże oraz słoneczne stanowisko uprawy. Nie sprawiają kłopotów w uprawie nawet na słabszych, przesychających glebach.
Rozmnażanie: Przez wczesnowiosenny lub jesienny wysiew nasion tuż po zbiorach. Ostróżeczki ogrodowe siane jesienią zakwitają wcześniej niż egzemplarze, które skiełkowały wiosną. Często odnawia się przez samosiew.
Choroby i szkodniki: Nie sprawia żadnych kłopotów w uprawie.