Ostropest plamisty (Silybum marianum)

Opis: Synonimy – pstrok, łac. Cardus marianus.  Jest jednoroczną lub dwuletnią rośliną z rodziny astrowatych. Ostropest plamisty osiąga wys. 2 m. Łodyga wzniesiona, w górze rozgałęziona. Liście odziomkowe o kształcie szerokoeliptycznym z kolcami,  początkowo tworzą rozetę, z której następnie wyrasta pęd kwiatostanowy. Liście łodygowe są mniejsze i mają barwę sinozieloną z marmurkowym, białym wzorem i plamkami. Kwitnie w lipcu-sierpniu. Rurkowate fioletowopurpurowe kwiaty zebrane są w kwiatostany. Duże koszyczki dł. 4-5 cm, mają okrywy z grubymi, skórzastymi, odgiętymi kolcami.

Uprawa i pielęgnacja: Roślina wymaga stanowiska słonecznego oraz głębokiej, żyznej gleby, bogatej w próchnicę i wapń, odpowiednio wilgotnej.

Rozmnażanie: Z nasion wysiewanych późną wiosną lub wczesnym latem, wprost do gruntu.

Szkodniki i ślimaki: Ostropest plamisty często jest atakowany jest przez ślimaki.

Inne zastosowania: W medycynie – jest cennym surowcem lekarskim (owoce Fructus mariani). Stosowana przy marskości wątroby i jej uszkodzeniach spowodowanych alkoholem, lekami lub substancjami toksycznymi. Także przy zaburzeniach trawienia, braku łaknienia, wzdęciach, obniżonym ciśnieniu krwi. W kosmetyce – olej z ostropestu wpływa na procesy regeneracyjne skóry i jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków.