Osteospermum, stokrotka afrykańska (Osteospermum ecklonis)

Opis: To jednoroczna roślina (w naszym klimacie) należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Ma krzaczasty, zwarty pokrój. Może nabierać formy krzewinki, a jej dolne łodygi mogą lekko drewnieć. Pędy są wzniesione, rozgałęzione, lecz niektóre łodygi mogą się pokładać. Dorasta do 50 cm wysokości. Liście są lancetowate, wcięte na bokach. Kwiaty są koszyczkowate z dużym środkiem. Płatki są długie. Kwitnie od maja do przymrozków. Kwiaty stokrotki afrykańskiej mogą mieć barwę białą, fioletową, żółtą dwukolorową. Obrywanie przekwitłych kwiatów przedłuża kwitnienie rośliny. Nadaje się do pojemników, na rabaty jednoroczne. Kwiaty niektórych odmian mogą się zamykać w pochmurne dni.
Uprawa i pielęgnacja: Roślina wymaga nasłonecznionych stanowisk. W półcieniu i cieniu rośnie gorzej i słabo kwitnie. Lubi przepuszczalne, ciepłe i średnio żyzne gleby. Nie toleruje mokrych, zimnych i ciężkich gleb. Stokrotka afrykańska jest odporna na suszę. Możemy stosować nawozy dla roślin kwitnących. Bardzo dobrze na nie reaguje- dłużej i obficiej kwitnie.
Rozmnażanie: Rozmnażamy za pomocą sadzonek, które pozyskuje się w terminie październik- styczeń. Niektóre odmiany rozmnaża się przez wysiew nasion w styczniu.
Choroby i szkodniki: Na zbyt ciężkich i mokrych glebach u osteospermum może wystąpić mączniak. W niektórych przypadkach mogą pojawić się mszyce na młodych pędach.