Niecierpek balsamina (Impatiens balsamina)

Opis: Gatunek jednorocznej rośliny z rodziny gniewoszowatych (Balsaminaceae). Polecana do uprawy doniczkowej w domu lub sadzenia w zacisznych, ciepłych miejscach w ogrodzie. Na grubej, prostej łodydze wyrastają lancetowate, jasnozielone, ząbkowane liście długości do 9 cm. Kwiaty półpełne lub pojedyncze, talerzykowate, barwy białej, różowej, czerwonej lub purpurowe. Zakwitają od czerwca do jesieni. Liczne odmiany różnią się wysokością. Gatunek dorasta do 70 cm, osiąga szerokość 45 cm. Zastosowanie jako roczne rośliny rabatowe, do uprawy w skrzynkach balkonowych lub w doniczkach na oknie.

Uprawa i pielęgnacja: Niecierpki potrzebują przepuszczalnej, żyznej i wilgotnej gleby. Niecierpki balsamina dobrze rosną zarówno w słońcu jak i w cieniu. Uprawiane w mieszkaniu zimą wymagają temperatury nie niższej niż 10 st. C. Ograniczamy podlewanie zwłaszcza gdy jest chłodno. Latem chronimy je przed bezpośrednim światłem słonecznym. Najlepiej kwitną uprawiane w ciasnej doniczce. Od wiosny do jesieni zasilamy je co tydzień. Uszczykujemy wierzchołki pędów aby rośliny się zagęściły.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion w marcu-kwietniu do ciepłego inspektu. Najlepiej kupić gotową rozsadę lub sadzonki w pojemnikach.

Szkodniki i choroby: W chłodne lata pąki kwiatowe poraża szara pleśń. Zagrażają im mszyce, mączliki i przędziorki.