Nasturcja większa (Tropaeolum majus)

Opis: Jest jednoroczną rośliną z rodziny nasturcjowatych. Nasturcja większa osiąga długość 5m. Łodyga krucha, płożąca, liście tarczowate, o długich ogonkach. Kwitnie od maja do pierwszych przymrozków. Kwiaty czerwone, pomarańczowe, żółte, są duże, grzbieciste, z długą ostrogą. Można ją uprawiać w pojemnikach, obsadzać nią kratownice, ściany, ogrodzenia lub zastosować do oplatania krzewów. Wys. 2 m, szer, 2,3 m.

Uprawa i pielęgnacja: Nasturcja większa jest wrażliwa na niską temperaturę (5º C). Wysiewamy nasiona do gleby trzymającej wilgoć ale  przepuszczalnej. Nasturcja dobrze znosi ubogie ziemie. Stanowisko słoneczne. Latem rośliny te wymagają obfitego podlewania. W półcieniu kwitnienie będzie uboższe.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion od połowy kwietnia do końca maja bezpośrednio do gruntu. Wiosną można ją rozmnażać przez podział wyrośniętej kępy.

Choroby i szkodniki:  Liście i kwiaty często atakują mszyce, gąsienice bielinka kapustnika i inne szkodniki.

Inne zastosowania: W medycynie – używana w stanach zapalnych dróg moczowych, chorobach reumatycznych i układu pokarmowego; zewnętrznie w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła; odkryto w niej substancje działające antybiotycznie. W kosmetyce – do kąpieli wzmacniającej zwiotczałą skórę i mięśnie. W kuchni – liście do sałatek i zamiast herbaty.

Zobacz także: Nasturcja – uprawa, wysiew nasion