Nagietek lekarski (Calendula officinalis) 'Pink surprise’

Opis: Nagietek lekarski jest rośliną jednoroczną i należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Na Mazowszu nazywany często pazurkami a w Wielkopolsce miesięcznicą. Roślina ma wzniesiony pokrój. Korzeń jest palowy. Łodyga jest często rozgałęziona, pokryta drobnymi włoskami z gruczołami. Jeżeli wyrywamy rośliny rękami mogą one stać się nieco lepkie. Liście osadzone są gęsto na łodydze. Dolne liście często szerokopłatkowe, natomiast górne szerokolancetowate. Obejmują łodygę. Kwiaty są koloru łososioworóżowe, pełne. Końcówki płatków mogą być ciemniejsze. Kwiaty zebrane są w koszyczki. W środkowej części koszyczka występują kwiaty rurkowate. Roślina obficie wytwarza nasiona. Wysokość rośliny opiewa na około 50 cm, ale mogą urosnąć wyższe. Odmiana 'Pink surprise’ kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Nie jest mrozoodporna. Można ją sadzić w donicach, skrzynkach balkonowych, na rabatach bylinowych lub przy ścieżkach. Jest wdzięczną rośliną.
Uprawa i pielęgnacja: Odmiana ta wymaga słonecznego stanowiska, w cieniu gorzej kwitnie. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje dość żyznej i wilgotnej gleby. W glebie suchej rośliny wyrastają mniejsze i słabiej kwitną. W czasie suszy trzeba nagietki podlewać. Nagietki 'Pink surprise’ przez cały okres wegetacyjny możemy nawozić nawozami w płynie lub zastosować nawozy o przedłużonym działaniu dla roślin kwitnących. Ważne jest, aby nie przesadzić z azotem co wpłynie na wzrost masy liściowej co jest przeciwieństwem słabego kwitnienia. Obrywanie przekwitłych kwiatów wzmaga dłuższe kwitnienie. Jeżeli nagietki nie są już efektowne lub rośliny zostały zwarzone przez przymrozki należy usunąć je z rabat lub donic.
Rozmnażanie: Nagietki lekarskie 'Pink surprise’ rozmnażamy poprzez wysiew nasion w kwietniu- maju wprost do gruntu. Wschody trwają od 6 do 10 dni. Wszystko zależy od nawilgocenia gleby i pogody. Siewki przerywamy, rośliny pozostawiamy co 20- 25 cm. Nasiona można również siać punktowo lub gniazdkowo.
Choroby i szkodniki: Jeżeli nasze nagietki rosną zbyt blisko siebie lub w cieniu mogą być atakowane przez mączniaka prawdziwego lub rzekomego. Wiosną na młodych pędach lub kwiatach mogą pojawić się mszyce.