Nagietek lekarski (Calendula officinalis) 'Apricot beauty’

Opis: Nagietek lekarski jest rośliną jednoroczną i należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Roślina ma wzniesiony pokrój. Łodyga jest często rozgałęziona, pokryta drobnymi gruczołowatymi włoskami. Jeżeli wyrywamy rośliny rękami mogą one stać się nieco lepkie. Liście osadzone są gęsto na łodydze. Dolne liście często szerokopłatkowe, natomiast górne szerokolancetowate. Obejmują łodygę. Kwiaty mają kolor morelowy i są pełne- co jest na prawdę bardzo atrakcyjną zaletą u nagietków. Końcówki płatków mogą być ciemniejsze. Kwiaty zebrane są w koszyczki. W środkowej części koszyczka występują kwiaty rurkowe. Nagietek 'Apricot beauty’ obficie wytwarza nasiona. Korzeń jest palowy. Wysokość rośliny opiewa na około 50- 70 cm, ale mogą urosnąć wyższe. Odmiana ta kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Nie jest mrozoodporna. Można ją sadzić w donicach, skrzynkach balkonowych, na rabatach bylinowych lub przy ścieżkach. Jest wdzięczną rośliną.
Uprawa i pielęgnacja: Odmiana 'Apricot beauty’ wymaga słonecznego stanowiska, w cieniu gorzej kwitnie. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje dość żyznej i wilgotnej gleby. Dobrze rosną na glebie obojętnej. W glebie suchej rośliny wyrastają mniejsze i słabiej kwitną. W czasie suszy trzeba nagietki podlewać. Rośliny przez cały okres wegetacyjny możemy nawozić nawozami w płynie lub zastosować nawozy o przedłużonym działaniu dla roślin kwitnących. Ważne jest, aby nie przesadzić z azotem co wpłynie na wzrost masy liściowej co jest przeciwieństwem słabego kwitnienia. Obrywanie przekwitłych kwiatów wzmaga dłuższe kwitnienie. Jeżeli nagietki nie są już efektowne lub rośliny zostały zwarzone przez przymrozki należy usunąć je z rabat lub donic.
Rozmnażanie: Nagietki lekarskie 'Apricot beauty’ rozmnażamy poprzez wysiew nasion w kwietniu- maju wprost do gruntu. Wschody trwają od 6 do 10 dni. Wszystko zależy od nawilgocenia gleby i pogody. Siewki przerywamy, rośliny pozostawiamy co 20- 25 cm. Nasiona można również siać punktowo lub gniazdkowo.
Choroby i szkodniki: Jeżeli nasze nagietki rosną zbyt blisko siebie lub w cieniu mogą być atakowane przez mączniaka prawdziwego lub rzekomego. Wiosną i latem na młodych pędach lub pąkach mogą pojawić się mszyce.