Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus)

Opis: Inna nazwa – stroiczka. Lobelie przylądkowe zaliczane są do najatrakcyjniejszych roślin ogrodowych. Lobelia przylądkowa i jej odmiany są krótkowiecznymi bylinami w uprawie traktowane jako wrażliwe na zimno rośliny jednoroczne. Gatunek pochodzi z płd. Afryki, dorasta do wysokości 15 cm, szerokości 15 cm. Liście ma jasnozielone, jajowate u podstawy, długości do 2 cm, na pędach dłuższe i węższe. Kwiaty są małe, średnicy 5 mm, w zależności od odmiany niebieskie w różnych odcieniach, białe, różowe lub fioletowe. Kwitną długo od czerwca do jesiennych przymrozków. W ogrodach spotyka się odmiany o wzniesionym pokroju, tworzące poduszki lub zwisające o długich pędach. 'Crystal Palace’ ma ciemnoniebieskie kwiaty i ciemne brązowozielone liście, 'Rosamund’ kwiaty wiśniowoczerwone z białymi oczkami, 'White Lady’ ma białe kwiaty, 'Cambridge Blue’ kwiaty jasnoniebieskie, pokrój poduszkowy, 'Kristallpalas’ ciemnoniebieskie kwiaty, 'Pendula’: silnie rozkrzewiona, o długich łodygach. Zastosowanie na obwódkach, jesiennych rabatach, jako roślina okrywowa, w pojemnikach, szczególnie wiszących koszach, jako ozdoba balkonów i tarasów.

Uprawa i pielęgnacja: Lobelie wymagają żyznej, mocno przepuszczalnej lecz zatrzymującej wilgoć gleby i słonecznego lub półcienistego stanowiska. Rośliny w pojemnikach chronimy przed bezpośrednim słońcem, nawozimy nawozem płynnym, ubogim w azot i zapewniamy dobry drenaż. W czasie kwitnienia wszystkie lobelie zasilamy nawozem bogatym w potas i obficie podlewamy. Po pierwszym kwitnieniu rośliny przycinamy do wysokości 8-10 cm aby zapewnić powtórne kwitnienie. L. erinus nadaje się do uprawy pojemnikowej w umiarkowanej szklarni lub oranżerii. W zimie podlewa się oszczędnie.

Rozmnażanie: Nasiona wysiewa się do skrzynek w szklarniach, nie przykrywając ich podłożem (w temperaturze 15 st. C) lub w ciepłym inspekcie na przełomie marca-kwietnia. Na miejsce stałe rozsadę wysadza się w połowie maja. Rośliny zakwitają po ok. 10 tygodniach od wysiewu.

Szkodniki i choroby: Na mokrych, zwięzłych glebach lobelie atakowane są przez choroby grzybowe. Zagrażają im ślimaki i czarna plamistość liści.

Zobacz również: Lobelia przylądkowa – rozstawa i odmiany