Kurzyślad polny (Anagallis arvensis)

Opis: Drobna roślina zielna, występująca powszechnie w naszym kraju (choć obecnie coraz rzadziej), a także w całej Europie, części Azji i Afryce Północnej. Posiada płożące się łodygi o długości do 20 cm. Tworzy kępki o wys. do 10 cm i szerokości do 50 cm. Liście zielone, jajowate, ułożone na łodygach naprzeciwlegle, od spodu z czarnymi kropkami. Gdy liść obejrzymy pod światło, zobaczymy, że układ nerwów przypomina kurzą łapę – stąd nazwa rodzajowa „kurzyślad”. Kwiaty niewielkie, o średnicy do 8 mm, barwy ceglastoczerwonej, pojawiają się od czerwca do września. Na noc i w pochmurne dni kwiaty zamykają się, w związku z czym otwarte rankiem kwiaty kurzyśladu uważa się za zwiastun słonecznej pogody. Roślina doskonała do ogrodów naturalistycznych, rustykalnych i na skalniaki. Posiada właściwości lecznicze, mając działanie dezynfekujące, napotne, oczyszczające i przeczyszczające. Ziele zbiera się w okresie kwitnienia. Należy stosować ostrożnie, gdyż działa silnie i może powodować zatrucia.
Uprawa i pielęgnacja: Kurzyślad polny uprawia się jako roślinę jednoroczną. Wymaga stanowisk słonecznych. Wymagania glebowe niewielkie. Radzi sobie dobrze zarówno na lekkich, piaszczystych i przepuszczalnych glebach, jak i gliniastych, żyznych i mokrych.
Rozmnażanie: Roślina rozmnaża się sama przez samosiew i ukorzenianie płożących łodyg, czasem stając się chwastem, jednak niezbyt uciążliwym. Zebrane nasiona można wysiewać w inspekcie na przełomie marca i kwietnia. Na miejsce stałe kurzyślad wysadza się w maju po uprzednim zahartowaniu.
Choroby i szkodniki: Występują rzadko. Najczęściej roślinie zagrażają ślimaki.

Fot. AnRo0002, źródło: Wikimedia Commons