Kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnantus)

Kategoria: Rośliny jednoroczne – Autor: Herbi – 28/02/2010

Opis: inne nazwy – onętek, ponętka, warszawianka, wschodniaczki, kosmos. Jest to jednoroczna roślina z rodzina astrowatych. Kosmos podwójnie pierzasty dorasta do wysokości 120 cm. Łodyga wzniesiona, na górze mocno rozgałęziona. Liście podwójnie pierzastosieczne, sprawiające wrażenie delikatnych. Roślina jest jednak bardzo żywotna, a do tego łatwa w uprawie, a więc chętnie wysiewana w ogrodach. Talerzykowate koszyczki kwiatowe o średnicy 8 cm z żółtymi środkami ukazują się od lipca do października. Kwiaty języczkowate są różowe, czerwone, karmazynowe lub białe. Zastosowanie na rabatach kwiatowych w połączeniu z wysokimi bylinami o podobnych wymaganiach, na kwiat cięty.

Uprawa i pielęgnacja: Kosmos dobrze sobie radzi na piaszczystych, ubogich, przepuszczalnych glebach. Wilgotność umiarkowana. Stanowisko wymagane w pełni słoneczne. Na ziemiach zasobnych mają tendencje do wybujałego wzrostu i pokładania się.

Rozmnażanie: Nasiona wysiewamy pod koniec kwietnia wprost na miejsce stałe. Kosmos daje obfity samosiew.

Szkodniki i choroby: Atakują je pomrowy, ślimaki i mszyce.

Zobacz również: Kosmos podwójnie pierzasty – odmiany i rozstawa

1 komentarz »

  1. Hiszpańscy księża hodowali kwiaty rodzaju Cosmos w misyjnych ogrodach w Meksyku. Równo rozstawione płatki kwiatów spowodowały, że nadano im imię “Kosmos”, greckie słowo na porządek i harmonię wszechświata.

    Comment - autor: Rysio — 28/06/2010 @ 16:09

Leave a comment