Kocanki włochate (Helichrysum petiolare) 'Blue Green Leaved’

Opis: syn. Gnaphalium lanatum. To wrażliwy na mróz, wiecznie zielony podkrzew o efektownych, srebrzystoszarych liściach i pędach, do uprawy na rabatach i w pojemnikach. Liście szerokoowalne, filcowato owłosione o średnicy do 4 cm, u odmiany 'Blue Green Leaved’ są niebieskawej barwy. Kremowobiałe kwiaty zebrane są w luźnych, szczytowych kwiatostanach. Kwitną od połowy lata do jesieni. Ta atrakcyjna roślina, u nas traktowana jako jednoroczna, będzie ozdobą dużych pojemników na balkonach i tarasach oraz murków kamiennych, rabat; idealna do zestawień z niebieskimi lobeliami, różowymi pelargoniami lub roślinami o ciemnych liściach. Kocanki osiągają wysokość 30-50 cm, szerokość do 1 m.

Uprawa i pielęgnacja: Podłoże dla kocanek 'Blue Green Leaved’ powinno być lekkie, bardzo przepuszczalne, żyzne, średnio wilgotne do suchego. Podlewanie i nawożenie umiarkowane. Stanowisko w pełni słoneczne.

Rozmnażanie: Ze szczytowych sadzonek pędowych pobieranych od połowy lutego.

Szkodniki i choroby: Kocanki włochate 'Blue Green Leaved’ są odporne na choroby ale przy dużej wilgotności powietrza lub podłoża są porażane przez szarą pleśń i mączniaki.