Kleome ciernista (Cleome spinosa)

Opis: syn. C. hassleriana, kleoma, pajęczatka. Ta rzadko spotykana w ogrodach jednoroczna roślina o egzotycznym wyglądzie pochodzi z Ameryki. Kleome ciernista siąga wzrost do 1,5 m i posadzona w grupie wymaga w ogrodzie dużo miejsca ale najpiękniej wygląda w liczbie kilkunastu roślin na trawnikach. Pędy są silnie rozgałęzione i obficie ulistnione. Liście długości do 12 cm, dłoniastozłożone o długich ogonkach z kolcami u ich nasady. Oryginalne, pachnące kwiaty z długimi pręcikami i pylnikami zebrane są w szczytowe kwiatostany barwy białej, różowej, fioletowej lub purpurowej. W czasie długiego kwitnienia od lipca do jesieni na szczycie pędów tworzą się kwiaty, a na dole w tym samym czasie, pojawiają strączki z nasionami wyglądające jak długie ciernie. Kleome nadaje się na kwiat cięty; długo stoją w wazonie.

Wymagania: Roślina odporna na suszę. Wymaga stanowisk słonecznych, gleby przepuszczalnej, żyznej, niezbyt wilgotnej. Sadzonki kleome wysadzamy wiosną po ostatnich przymrozkach. Rośliny należy regularnie nawozić i obcinać przekwitłe kwiatostany aby przedłużyć okres kwitnienia.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion wczesną wiosną w szklarni. Nasion klarkii ciernistej nie przykrywa się ziemią. Przed wysadzeniem do gruntu należy je stopniowo hartować.

Szkodniki i choroby: Rośliny, zwłaszcza młode, atakowane są przez mszyce.