Jęczmień grzywiasty (Hordeum jubatum)

Opis: Gatunek jednorocznej rośliny z rodziny wiechlinowatych. Pochodzi z Azji i Ameryki Północnej. W Polsce uprawiana jako ozdobna ze względu na atrakcyjne kwiatostany. Tworzy gęste, krótkowieczne kępy wysokości 50–70 cm. Kwiaty w postaci jednokwiatowych kłosków tworzą efektownie przeginające się kłosy o długich, delikatnych ościach barwy różowawej, do fioletowej na końcach. Kwitną od czerwca do sierpnia. Zastosowanie na rabatach kwiatowych, wśród innych ozdobnych traw lub w małych kępach na trawniku. Łany jęczmienia grzywiastego ładnie odcinają się od zieleni czerwonawym zabarwieniem delikatnych ości, stwarzając klimat spokoju. Kwiatostany używane w bukieciarstwie, szczególnie do tzw. bukietów Makarta, w których ważną rolę grają suszone kłosy zbóż lub trawy ozdobne.

Uprawa i pielęgnacja: Trawa preferuje przepuszczalne, próchniczne i wilgotne podłoże, a po rozrośnięciu znosi nawet suszę. Na żyznych glebach może być inwazyjna. Stanowisko w pełnym słońcu.

Rozmnażanie: Nasiona jęczmienia grzywiastego wysiewa się w marcu na rozsadnik, do skrzynek lub doniczek albo w maju bezpośrednio do gruntu. Jeśli pozwolimy roślinom dojrzeć nasiona same się wysieją i jęczmień znów wyrośnie za rok w tym samym miejscu.

Szkodniki i choroby: Zazwyczaj brak chorób atakujących jęczmień grzywiasty.