Heliotrop peruwniański (Heliotropium arborescens)

Opis: Heliotrop peruwiański należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Ma pokrój małej krzewinki, więc jego pędy przy podstawie mogą lekko drewnieć. W naturze jest podkrzewem dorastającym do 1 metra wysokości. U nas może mieć od 30 do 90 cm wysokości, zależnie od odmiany. Liście ma duże, owalnolancetowate. Są szorstko owłosione. Kwiaty są fioletowe zebrane w baldachogrona. Wydzielają miły podobny do wanilii zapach. Odmiany mogą mieć również kwiaty koloru białego, niebieskiego, purpurowego. Nadaje się do pojemników na tarasy, balkony. Również na rabaty bylinowe, jeżeli tylko gleba dość dobrze się nagrzeje. Kwitnie od lipca do września, możemy również kupić kwitnące rośliny już w czerwcu.
Uprawa i pielęgnacja: Potrzebuje tylko słonecznego stanowiska. W innych miejscach rośnie słabo. Potrzebuje bardzo żyznego, dobrze nawiezionego podłoża. Heliotrop jest rośliną 'żarłoczną’. Jeżeli nie spełnimy wysokich wymagań glebowych roślina nie ukaże nam w pełni swoich walorów estetycznych. Na początku wzrostu potrzebuje azotu, jeżeli pojawiają się już pąki kwiatowe zaczynamy nawozić tylko nawozami dla roślin kwitnących. Lubi też wilgotną, ciepłą glebę. Trzeba go regularnie podlewać. Jest wrażliwy na mrozy, przestaje funkcjonować już w temperaturze 5°C, a temperatura 2°C to dla niego śmierć. Jeżeli chcemy zatrzymać roślinę jesienią zabieramy go do chłodnego pomieszczenia, gdzie temperatura nie spada poniżej 10°C i trzymamy go w jasnym miejscu do wiosny. Wiosną natomiast, po okresie spoczynku, serwujemy mu ostre cięcie. Jest wrażliwy na środki chemiczne stosowane przy ochronie roślin.
Rozmnażanie: Heliotrop rozmnażamy przez sadzonki wierzchołkowe, lub poprzez nasiona. Wiele siewek nie powtarza jednak cech matecznych rośliny, z której pobraliśmy nasiona.
Choroby i szkodniki: Mogą pojawić się mączliki szklarniowe.