Gomfrena (Gomphrena globosa)

Opis: Gomfrena jest rośliną jednoroczną należącą do rodziny szarłatowatych. Bez problemu można również hodować ją w mieszkaniu. Prawdopodobnie pochodzi z Indii, ale spotkać ją można również w rejonach tropikalnych Ameryki Południowej. Ma zielone liście. Kwitnie w okresie letnim. Kwiaty są barwy czerwonej, fioletowej, białej. Sama roślina dorasta do 30 cm. Ważne jest to że przy suszeniu kwiatów nie tracą intensywnej barwy.
Uprawa i pielęgnacja: Gomfrenę z reguły uprawiamy jako roślinę jednoroczną, którą po przekwitnięciu wyrzucamy. W mieszkaniu zadowoli się jasnym stanowiskiem. Wytrzymuje też słońce. Bez problemu możemy ją również uprawiać na balkonie lub w ogrodzie. Lubi przewiewne miejsca i wilgotną, przepuszczalną glebę. Wrażliwa jest na zalewanie i zbyt mokre podłoże, więc unikamy gleby gliniastej i ciężkiej. Nawozimy nawozem dla roślin kwitnących co 10 dni. Roślina z racji tego, że jest jednoroczna nie potrzebuje przesadzania.
Rozmnażanie: Gomfrenę rozmnażamy z nasion wysiewanych wiosną w pomieszczeniu w temperaturze 18 stopni. Kiełkują już po 12 dniach. Siewki wrażliwe są na przesuszenie więc starajmy się utrzymywać stale wilgotne podłoże.
Choroby i szkodniki: Rzadko występują.

Fot. Dalgial, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.