Gailardia oścista (Gaillardia pulchella)

Opis: Gailardia należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Ma duże, dekoracyjne kwiaty. Kwiatostan to koszyczek o średnicy 4- 6 cm. Łodygi są wzniesione, sztywne i owłosione. U podstawy często drewnieją. Liście odziomkowe długości nawet 8 cm o brzegach grubo ząbkowanych lub gładkich. Z kolei liście znajdujące się na pędach są owalno- lancetowate. Roślina ta kwitnie od lipca do października. Może rosnąć na rabatach, w pojemnikach a także nadaje się na kwiat cięty.
Uprawa i pielęgnacja: Gailardia oścista wymaga przepuszczalnego podłoża. Gleby żyznej i ciepłej. Podczas suszy należy podlewać roślinę, bo może gwałtownie więdnąć. W ziemi ciężkiej, gliniastej rośnie słabo i wytwarza mniej kwiatów. Roślina będzie dłużej kwitła jeżeli będziemy usuwać przekwitłe kwiatostany. Podczas powstawania pąków dobrze reaguje na dokarmianie nawozem dla roślin kwitnących.
Rozmnażanie: Nasiona wysiewamy do inspektu na początku kwietnia. Dla obsadzenia 100 metrów kwadratowych trzeba wysiać 25 g nasion. Na miejsca stałe wysadzamy rośliny po ostatnich przymrozkach wiosennych, tzn. w drugiej dekadzie maja w odstępach 25- 30 cm.
Choroby i szkodniki: Szkodniki rzadko atakują gailardie, z chorób podczas wilgotnego lata może pojawić się mączniak rzekomy.