Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia)

Opis: inne nazwy – facelia wrotyczna, wiązanka wrotyczowa. Jest jednoroczną rośliną z rodziny czerpakowatych. Rozgałęziona łodyga facelii  osiąga wysokość 80 cm. Kwiaty 5-krotne, lawendowoniebieskie do purpurowych, o długości do 1,5 cm z wyraźnymi pręcikami. Zebrane są w gęste kwiatostany w postaci skręconych gron. Liście niebieskawozielone, pierzastosieczne o karbowanych polach. Facelia jest cenioną przez pszczelarzy rośliną miododajną. Zakwita w 6 tygodni od wysiewu;  kwitnie od maja do czerwca. Roślina bardzo dobrze tłumi wzrost chwastów. W ogrodzie wygląda bardzo dekoracyjnie, wysiana na rabacie daje efekt błękitnej plamy. Facelia jest dobrą rośliną na nawóz zielony, daje wysoki plon zielonki.

Wymagania: Facelię wysiewa się w przeciętnej nawet suchej, jałowej, przepuszczalnej glebie na stanowisku słonecznym. Znosi półcień. Wrażliwa jest na nadmiar wody, a odporna na na spadki temperatury do -9 st. C i suszę.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion w końcu kwietnia bezpośrednio do gruntu. Wiosną można przesadzać samosiejki. Termin siewu facelii w użytkowaniu poplonowym powinien przypadać do 5 lub 15 sierpnia w zależności od rejonu kraju.

Szkodniki i choroby: Roślina odporna na choroby.

Zobacz również: Facelia – uprawa, nasiona, poplon