Eszolcja kalifornijska (Eschscholzia californica)

Opis: Często spotykamy również nazwę maczek kalifornijski lub pozłotka. Roślina należy do makowatych (Papaveraceae). Występuje na południu Stanów Zjednoczonych i na północy Meksyku. Jest to roślina obficie kwitnąca (na słonecznym stanowisku). Tworzy mnóstwo kwiatów o jedwabistych płatkach. Kwiaty mają 4 płatki, ale mogą dzielić się różnie, nawet na 3 części. Mogą być również pełne. Wyrastają na długich i cienkich łodygach. Pręciki są żółte, szczególnie widać je na białych kiatach. Liście ma pierzaste, mocno podzielone, koloru niebieskawozielonego. Sama roślina wyrasta na wysokość od 15 do nawet 50 cm. Kwitnie od czerwca do przymrozków, jeżeli będziemy systematycznie usuwać przekwitłe kwiaty. W miejscu kwiatów pojawiają się długie torebki nasienne. Nadaje się na rabaty jednoroczne, ogrody skalne, do płaskich donic.
Uprawa i pielęgnacja: Eszolcja najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, ciepłych, i niezbyt żyznych. W zbyt żyznych słabiej kwitnie i idzie w masę liściową. W czasie długotrwałej suszy możemy lekko podlać roślinę. Roślinie służy słabe nawożenie nawozem do roślin kwitnących. Nie należy nawozić nawozami do roślin zielonych. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach. W półcieniu jest wydłużona i słabiej kwitnie.
Rozmnażanie: Eszolcje rozmnażamy poprzez wysiew nasion. Wysiewamy na początku maja do gruntu. Eszolcje nie lubią przesadzania (korzeń palowy). Jeżeli zbieramy sami nasiona musimy liczyć się z tym, iż wyhodowane rośliny nie przejmują w pełni cech matecznych i będą inaczej wyglądały. Z reguły z własnoręcznie zebranych nasion otrzymamy rośliny przeważnie kwitnące na żółto nawet z odmian pełnych.
Choroby i szkodniki: Czasem na młodych pędach pojawiają się mszyce. Na zbyt wilgotnych glebach dolne liście mogą żółknąć i szybciej zamierać. Ale ogólnie jest rośliną odporną.