Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena)

Opis: Roślina jednoroczna, ozdobna z kwiatów i owoców, dostępna w wielu ciekawych odmianach ogrodowych. W zależności od odmiany może osiągać od 45 do 75 cm wysokości. Pędy wyprostowane, rozgałęzione. Kwiaty czarnuszki damasceńskiej są niebieskie, różowe lub białe o średnicy ok. 4 cm, z pręcikami zrośniętymi w słupkach. Płatki kwiatowe otoczone kryzą małych liści podsadkowych, podzielonych na końcach. Czarnuszka kwitnie od czerwca do sierpnia. Liście pierzastodzielne, delikatne, jasnozielone, ułożone skrętolegle. Przez kilka tygodni po kwitnieniu roślinę zdobią efektowne, rozdęte torebki nasienne, stanowiące o dodatkowych walorach dekoracyjnych. Początkowo są zielone, po dojrzeniu – brunatne. Roślina sadzona na rabatach i wykorzystywana na kwiat cięty. Na rabatach ładnie komponuje się z chabrem bławatkiem. Zasuszone torebki nasienne są atrakcyjnym elementem suchych bukietów (do zasuszania rośliny należy pozyskiwać gdy torebki nasienne są jeszcze zielone).
Uprawa i pielęgnacja: Czarnuszka damasceńska ma niewysokie wymagania, najważniejsze aby stanowisko było słoneczne. Najlepsze są gleby żyzne i przepuszczalne. Stosunkowo dobrze znosi suszę. Jeżeli nie zależy nam na wytworzeniu torebek nasiennych, można usuwać przekwitające kwiatostany, aby przedłużyć okres kwitnienia.
Rozmnażanie: Wysiew nasion wczesną wiosną, od razu na miejsce stałe, gdyż źle znosi przesadzanie. Siewki należy przerywać, pozostawiając je w odstępach co 20 cm. W kolejnych latach może dawać samosiewy.
Choroby i szkodniki: Zazwyczaj brak.

Więcej na zaprzyjaźnionym blogu, we wpisie Czarnuszka damasceńska – ozdobne kwiaty i torebki nasienne :-)

Fot. Claudmey, sxc.hu