Biedrzeniec anyż (Pimpinella anisum)

Opis: Syn. Anisum vulgare. Inne nazwy – anyż, anyżek. Jest to pachnąca roślina jednoroczna z rodziny selerowatych o pustej w środku, rozgałęzionej łodydze. Liście dolne są ogonkowe, ząbkowane, a wyższe pierzastosieczne lub niepodzielone, siedzące. Drobne, białe kwiaty, zebrane na szczytach łodyg w baldachach szerokości 10 cm, kwitną w czerwcu-lipcu. Małe, zielonkawe, pachnące owoce w postaci podwójnej rozłupni pojawiają się późnym latem. Nasiona są dojrzałe gdy końce owoców szarzeją. Owoce biedrzeńca mają silny aromat, a smak słodkawo korzenny. Wysokość rośliny 45 cm, szerokość 25 cm. Zastosowanie na rabatach, w ogródkach ziołowych lub w dzikich ogrodach. Biedrzeniec jest rośliną miododajną.

Uprawa i pielęgnacja: Uprawiamy je na otwartych, nasłonecznionych stanowiskach, glebie przepuszczalnej, żyznej, bogatej w próchnicę, wilgotnej z dużą zawartością wapnia.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion w kwietniu bezpośrednio do gruntu. Siewki biedrzeńca należy przerywać jak najwcześniej. Nie udaje się ich przesadzanie.

Szkodniki i choroby: Zazwyczaj brak.

Inne zastosowania: Anyż jest jedną z najstarszych roślin uprawowych, dawni Summerowie znali i wykorzystywali jego właściwości lecznicze. W ziołolecznictwie – surowcem zielarskim są owoce Fructus Anisi. Odwary i napary stosuje się w nieżycie żołądka i jelit, przy braku apetytu, wzdęciach, dla pobudzenia laktacji. Zewnętrznie olejek anyżowy stosuje się przy bólach migrenowych, w chorobach dróg oddechowych, do odkażania. W kosmetyce – do produkcji past do zębów, perfum, płynów do płukania ust. W kuchni – świeżych liści dodaje się do sałatek, sosów, kompotów, twarogu. Nasiona do grzanego wina, potraw z grzybów, serów, wyrobów cukierniczych, wódek i likierów. Do dekoracji – nasiona daje się do potpourri, ziele do dekoracji potraw na półmiskach. Inne – nacieranie ciała olejkiem anyżowym, rozcieńczonym olejem jadalnym, chroni przed ukłuciami komarów.