Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens)

Opis: inna nazwa – ukośnica. Begonie dzieli się na 5 grup roślin o podobnych wymaganiach: begonie kłączowe, krzewiaste, bulwiaste, begonie o łodydze trzcinopodobnej i Semperflorens. Rośliny z tej ostatniej grupy dorastają do wysokości 15-50 cm. Wysokość tych begonii jest równa ich szerokości. Są to rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady. Mają wzniesione, rozgałęzione łodygi, często czerwono zabarwione. Liście owalne lub jajowate, ząbkowane, asymetryczne, są ciemnozielone lub brązowo zabarwione. Kwiaty o średnicy ok. 3 cm zebrane w podbaldachy mogą być różowe, czerwone albo białe. Begonie stale kwitnące kwitną od lipca do nastania przymrozków. Begonię tę uprawia na kwietnikach, w skrzynkach balkonowych, okiennych i jako roślinę doniczkową.
Uprawa i pielęgnacja: Begonia stale kwitnąca dobrze rośnie na glebie lekkiej, próchnicznej z dodatkiem piasku, ciepłej i średnio żyznej. Na bardzo żyznych traci zwartość pokroju i rośnie zbyt bujnie. Wymaga stanowiska słonecznego ale dobrze rośnie też w półcieniu.
Rozmnażanie: Przez wysiew późną zimą nasion bez przykrywania ziemią. Po 6 tygodniach sadzonki pikujemy. Można też rozmnażać ją przez sadzonki pędowe.
Szkodniki i choroby: Begonie atakowane są przez szarą pleśń i mączniaka prawdziwego. Ze szkodników wymienić należy opuchlaki i wełnowce.

Więcej o uprawie begonii stale kwitnącej na stronie poradnika ogrodniczego: Begonia stale kwitnąca – Poradnik Ogrodniczy

Więcej informacji: Begonia – uprawa i pielęgnacja, odmiany