Aksamitka wyniosła (Tagetes erecta) 'Hawaii’

Opis: Roślina jednoroczna z rodziny Astrowatych, o silnie rozgałęzionych łodygach i pierzastodzielnych, piłkowanych liściach, barwy zielonej. Liście wydzielają silny zapach, szczególnie po roztarciu. Aksamitka wyniosła 'Hawaii’ osiąga od 80 do 90 cm wysokości. Koszyczki kwiatowe pełne, barwy pomarańczowej, osadzone pojedynczo na długich szypułkach. Kwitnie od czerwca do października. Doskonała roślina rabatowa i na kwiat cięty. W wazonie kwiaty długo zachowują świeżość.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Rośnie w zasadzie na każdej glebie. W czasie suszy wymaga nawadniania. Warto zasilać nawozem uniwersalnym w płynie. Pamiętajmy jednak, że nadmiar azotu powoduje rozwój liści kosztem kwiatów. Aby aksamitki 'Hawaii’ dłużej kwitły od czasu do czasu je ogławiamy.
Rozmnażanie: Nasiona wysiewamy w kwietniu pod szkłem. Aby szybko kiełkowały, warto im zapewnić temp. 20°C. Siewki pikujemy, gdy osiągną 5 cm wysokości. Regularnie nawadniamy i hartujemy. Na rabaty wysadzamy w maju, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków. Sadzimy w rozstawie 40×50 cm. Można też w maju wysiewać bezpośrednio do gruntu.
Choroby i szkodniki: Podczas długotrwałych deszczów możemy obserwować więdnięcie i brązowienie kwiatów, co oznacza że rośliny zaatakowała szara pleśń. Aksamitki mogą też atakować ślimaki, przędziorki i mszyce.

Więcej informacji: Aksamitka – uprawa, odmiany, nasiona