Aksamitka niska (Tagetes patula nana) 'Tangerine’

Opis: Roślina jednoroczna, kwitnąca od czerwca do października. Tworzy kwiaty pełne o średnicy 4,5 do 5 cm, barwy pomarańczowej. Rozwijają się one pojedynczo na rozgałęzionych łodygach. Liście ciemnozielone, głęboko powcinane, ząbkowane. Po roztarciu wydzielają dość ostry zapach. Osiąga wysokość 20 do 25 cm. Doskonała na rabaty, obwódki oraz do skrzyń i donic na balkonach i tarasach.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Aksamitka niska 'Tangerine’ rośnie w zasadzie na każdej glebie. W czasie suszy wymaga nawadniania. Warto zasilać nawozem uniwersalnym w płynie. Pamiętajmy jednak, że nadmiar azotu powoduje rozwój liści kosztem kwiatów. Aby rośliny dłużej kwitły od czasu do czasu je ogławiamy.
Rozmnażanie: Nasiona wysiewamy w kwietniu pod szkłem. Aby szybko kiełkowały, warto im zapewnić temp. 20°C. Siewki pikujemy, gdy osiągną 5 cm wysokości. Regularnie nawadniamy i hartujemy. Na rabaty wysadzamy w maju, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków. Sadzimy w rozstawie 15×30 cm. Można też w maju wysiewać bezpośrednio do gruntu.
Choroby i szkodniki: Podczas długotrwałych deszczów możemy obserwować więdnięcie i brązowienie kwiatów, co oznacza, że rośliny zaatakowała szara pleśń. Aksamitki 'Tangerine’ mogą też być atakowane przez szkodniki – ślimaki, przędziorki i mszyce.

Więcej informacji: Aksamitka – uprawa, odmiany, nasiona