Niezapominajka leśna (Myosotis salvatica)

Opis: To popularna roślina dwuletnia na rabaty,  skalniaki,  obwódki i do doniczek. Corocznie od 2002 r. w dniu 15 maja obchodzone jest w Polsce Święto Polskiej Niezapominajki. Pachnące, niebieskie, (rzadziej białe) małe  kwiaty zakwitają w luźnych wierzchotkach, w marcu-kwietniu. Roślina ma pokrój kępiasty, pędy wzniesione, liście wąskopodługowate do lancetowatych, zielone i owłosione. Dobrze rośnie i wygląda w cieniu drzew i krzewów. Wys. 20-60 cm, szer. 15 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Niezapominajki dobrze rosną w dowolnej, wilgotnej lecz przepuszczalnej glebie, na częściowo zacienionym stanowisku. Są odporne na mróz ale lepiej je lekko okryć gałązkami krzewów iglastych przed nadejściem zimy.

Rozmnażanie: Uprawiamy je najczęściej jako dwuletnie, wysiewając nasiona w czerwcu-lipcu na miejsce stałe lub na rozsadniku. Podrośnięte siewki przerywamy aby rosły w odstępach 8 cm. Młode roślinki z rozsadnika przesadzamy na miejsce stałe w sierpniu-wrześniu lub wiosną następnego roku w rozstawie 15-25 cm. Kwitną w następnym roku po wysianiu.

Szkodniki i choroby: Niezapominajki mogą być atakowane przez mszyce. Podczas suchej choroby problemem może być mączniak prawdziwy.

Zobacz również: Niezapominajka – uprawa i nasiona