Malwa różowa (Alcea rosea plena) ‘Chaters rosa’

Opis: Grupa  Chater’s Double (Czetera) jest jedną z polecanych form malw o pełnych kwiatach; występują w kilku różnych kolorach. Cechują się słabszym wzrostem niż gatunek; dorastają do 1,8 m. Pędy mają silne, sztywne, drewniejące. Liście jasnozielone, klapowane długości do 20 cm są szorstkie w dotyku. Kwiaty odmiany plena ‘Chaters rosa’ o pięknych kształtach, gęsto osadzone w długich, wysmukłych, tępo zakończonych kwiatostanach, są różowe i pełne. Wyrastają pojedynczo lub po dwa w kątach liści. Skala barw innych odmian zaczyna się od białej poprzez żółtą, aż do ciemnoczerwonej. Kwitną od czerwca do września. Zastosowanie do tworzenia grup lub szpalerów przy ogrodzeniach, ścianach czy żywopłotach. Do zestawień jedno- i wielobarwnych. Mogą być stosowane na kwiat cięty. W kraju malwy od zawsze kojarzyły się z tradycyjnymi wiejskimi ogródkami.

Wymagania: Malwy ‘Chaters rosa’ są odpornymi bylinami jeśli uprawia się je jako rośliny dwuletnie. Choroba grzybowa zwana rdzą atakuje każdą roślinę, która rośnie dłużej niż 2 lata. Gleba powinna być głęboko uprawiona, przepuszczalna, żyzna, piaszczysto-gliniasta o pH 6-7. Źle rosną na mokrej i zimnej. Stanowisko musi być słoneczne, osłonięte od wiatru. Wskazane  jest lekkie okrycie na zimę.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion od maja do czerwca na rozsadniku. Na miejsca stałe wysadza się we wrześniu albo w marcu następnego roku. W pierwszym roku rośliny tworzą przyziemną rozetę. Przesadzać można tylko przed wytworzeniem pędu kwiatowego. Rozmnażanie możliwe jest też z sadzonek pędowych pobranych z egzemplarzy dwuletnich.

Szkodniki i choroby: Aby zapobiec rdzy atakującej malwę różową ‘Chaters rosa’, wysiewa się oczyszczone nasiona, a pierwsze liście, które wyrosną na wiosnę oraz pędy po przekwitnieniu należy wyciąć i spalić.

[code][/code]

Zobacz również: Malwa – kwiaty i nasiona, uprawa i pielęgnacja