Firletka kwiecista (Lychnis coronaria)

Opis: Firletka należy do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Jest rośliną dwuletnią, ale bardzo łatwo sama się rozsiewa i możemy mieć ją na rabatach przez wiele lat. Ma pokrój silnie rozgałęziony. Z rozety wyrasta bardzo wiele kwitnących pędów, wysokości do 75 cm. Liście ma jajowate, lancetowate, srebrzyste, pokryte kutnerem. Są miłe w dotyku. Kwiaty firletki występują w różnych barwach ciemnego różu i szkarłatu, oraz białego. Kwiaty zebrane są w luźny kwiatostan. Pojedyncze kwiaty wyrastają na długich szypułkach. Podzielone są na pięć części z głęboką, rurkowatą gardzielą. Z powodzeniem może być sadzona w ogrodach skalnych, rabatach. Ładnie prezentuje się wśród krzewów, roślin skalnych i traw ozdobnych. Kwitnie od lipca do końca sierpnia.
Uprawa i pielęgnacja: Firletka jest odporna na suszę. Wręcz woli stanowiska suche, jałowe. Oczywiście musimy zapewnić jej dobry drenaż. Na glebach ciężkich i mocno wilgotnych gnije i zamiera, ponieważ nie lubi dużej wilgoci w glebie. Musimy wybrać dla niej stanowiska słoneczne. Rośnie szybko. Przy długotrwałej suszy możemy roślinę podlewać.
Rozmnażanie: Roślinę rozmnażamy za pomocą nasion. Są one bardzo drobne. Mają kolor czarny. Siejemy w czerwcu na rozsadniku. Rośliny kwitną następnego roku.
Choroby i szkodniki: Nie stwarza problemów. Jedynie na glebach ciężkich i zbyt wilgotnych może gnić i zamierać.