Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis)

Opis: Gatunek dwuletniej rośliny z rodziny astrowatych. Występuje w górskich rejonach płd. i wsch. Europy, spotykany jest też w polskich górach gdzie podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Te niebywale ozdobne rośliny wytwarzają zaokrąglone koszyczki, otoczone listkami okrywy; szczególnie atrakcyjnie wyglądają po zasuszeniu. Szarozielone, rozetowe liście o kolczastych brzegach osiągają długość do 30 cm. Od lipca do września rośliny tworzą białawe lub brązowe koszyczki kwiatowe i białe lub różowe liście przykwiatowe. Kwiatostan jest zwiastunem nadchodzącego deszczu, otwiera się pod wpływem zwiększonej wilgotności powietrza. Rośliny tego gatunku mogą żyć 10 lat. Zastosowanie do dużych ogrodów skalnych, na podwyższone rabaty i skarpy. Dziewięćsił jest rośliną leczniczą. Wysokość 20 cm, szerokość 40 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Dziewięćsił bezłodygowy preferuje ubogie, piaszczysto-gliniaste gleby o odczynie obojętnym lub zasadowym. Miejsce dla dziewięćsiłu bezłodygowego powinno być słoneczne, dobrze zdrenowane. Mrozoodporność całkowita.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion wczesną wiosną. Sadzonki powinny być przesadzane w młodości gdyż starsze rośliny tworzą długi, palowy i drewniejący korzeń.

Szkodniki i choroby: Na liściach często pasożytują owady.