Żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata)

Kategoria: Rośliny doniczkowe,Zioła – Autor: Herbi – 25/10/2009

Żyworódka pierzasta Kalanchoe PinnataOpis:  Żyworódka pierzasta to gatunek pochodzący z Madagaskaru. Jako gatunek inwazyjny rozprzestrzeniła się w Azji, Australii i Ameryce Środkowej. W naszym klimacie uprawiana jest jako roślina doniczkowa. Może dorastać do ponad 1 m wysokości. Łodygi są proste, grube, wzniesione, bez rozgałęzień. Liście pierzasto podzielone, ząbkowane, soczyście zielone. Kwiaty wyrastają na pędach, tworząc tzw. wierzchotkę. Mają zielonkawobiałą, purpurowo nabiegłą, cylindryczną koronę, zwieszającą się w dół. W uprawie doniczkowej żyworódka ta zakwita zimą.
Uprawa i pielęgnacja: Jest wrażliwa na mróz, min. 7-15oC. Żyworódka pierzasta wymaga dużo słońca, choć radzi sobie też w częściowym cieniu. Gleba przepuszczalna  z dodatkiem drobnego żwiru. Podlewamy tylko gdy ziemia zaczyna wysychać. Zimą podlewa się lekko i tylko od czasu do czasu. Roślinę co roku przesadzamy. Po przekwitnięciu należy ściąć kwiatostan.
Rozmnażanie: Poprzez rozmnóżki powstające w ząbkowatych wycięciach liści., które doskonale ukorzeniają się.
Szkodniki i choroby: Kłopoty mogą sprawiać wełnowce.
Zastosowania: W medycynie – Nazwano ją rośliną stulecia, pomocną zarówno dla zdrowia jak i urody. Sok z liści żyworódki pierzastej ma szczególne własności lecznicze: wirusobójcze, grzybobójcze i bakteriobójcze. Leczyć można nią zajady, wrzody, trudno gojące się rany, pomaga przy łupieżu i trądziku.

Rus. Francisco Manuel Blanco (O.S.A.), ilustracja publikowana jako własność publiczna, źródło: Wikimedia Commons.

5 komentarzy »

 1. Potwierdzam właściwości lecznicze, jestem na etapie sprawdzania ich na sobie.

  Comment - autor: margherita — 16/05/2010 @ 13:09

 2. Dzień dobry.to co widze na zdięciu to nie jest (zyworodka pinnata tylko żyworodka Daigremontiana).a Pinnata jest inna i szukam jej i chce ja kopić tylko nie wiem gdzie moze mi ktos pomorze w zakupie dziekuje.

  Comment - autor: slawkon13 — 31/03/2012 @ 12:02

 3. Mam pytanie: czy można tą roślinę stosować na łuszczycę?

  Comment - autor: ania — 25/05/2012 @ 11:56

 4. Przecież to jest Kalanchoe Daigremontina, a nie Kalanchoe Pinata.

  Comment - autor: pesymista — 10/07/2013 @ 14:52

 5. Pesymisto, bardzo dziękuję Ci za uwagę dot. zdjęcia rośliny. Rzeczywiście była pomyłka. Ilustracja jest już zastąpiona właściwą (na razie rysunkiem, postaram się znaleźć zdjęcie). Pozdrawiam i życzę więcej optymizmu :-)

  Comment - autor: rafaloku — 10/07/2013 @ 15:53

Leave a comment