Zroślicha stopowcowa, syngonium (Syngonium podophyllum) 'White Butterfly’

Opis: Syngonium (kultywar) pochodzi z Ameryki Środkowej a konkretnie z lasów tropikalnych. Należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). U nas jest rośliną pokojową. Roślina ta to pnącze wytwarzające korzenie powietrzne- czepne. Dorasta w warunkach mieszkaniowych do około 1,5 metra. Liście ma strzałkowate, długoogonkowe, o długości do 25 cm. Syngonium to kultywar odmiany zielonolistnej (zroślichy) i dlatego ma liście zielone z jaśniejszymi wybarwieniami.

Liście są bardzo ozdobne. Kwiaty są drobne, niepozorne, zebrane w kolbę okrytą purpurową pochwą. Rośliny uprawiane w mieszkaniach rzadko kwitną, prawie wcale.
Uprawa i pielęgnacja: Syngonium 'White Butterfly’ potrzebuje dobrze oświetlonego stanowiska, silne promienie słoneczne powodują przypalanie liści. Syngonium jest pnączem, więc woli rosnąć na różnego typu podporach. Ziemia powinna być żyzna, próchniczna, przepuszczalna i wilgotna. Pamiętajmy by nie przesuszać podłoża. Podlewamy wodą ciepłą i miękką. Optymalna temperatura uprawy to 24 stopnie, zimą odpowiada jej 18 stopni, ale ogólnie temperatura nie powinna spaść poniżej 15 stopni. Syngonium wymaga wilgotnego powietrza. Roślinę dokarmia się słabą dawką nawozów wieloskładnikowych rozpuszczonych w wodzie od wiosny do jesieni. Roślinę przesadzamy wtedy kiedy korzenie wypełnią całą donicę. Sok rośliny jest trujący i działa drażniąco na skórę człowieka.
Rozmnażanie: Syngonium rozmnażamy przez sadzonki wierzchołkowe lub odkłady powietrzne.
Choroby i szkodniki: Z chorób na liściach syngonium 'White Butterfly’ może występować zgnilizna korzeni (zalewanie podłoża), lub zasychanie i plamistość liści, ze szkodników czerwce.