Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) 'Ocean’

Opis: Zielistka należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Liście zielistki są długie, równowąskie, szerokie i ostro zakończone z mocno widocznym nerwem głównym liścia. Są dwubarwne. Środek jest zielony, a boki liścia mają kolor biały, często również w kolorze kości słoniowej. Korzenie zielistki to bulwiaste, mięsiste korzenie. W naturalnym środowisku korzenie te magazynują wodę w czasie suchego lata. Kwiaty zielistki 'Ocean’ wyrastają na długim bezlistnym pędzie, mają kolor biały z odcieniem zieleni. Kwiaty jednak są niepozorne i nie zdobią rośliny. Jest długowieczna.
Uprawa i pielęgnacja: Jest to roślina z lasów tropikalnych zatem potrzebuje rozproszonego światła. Z reguły jest łatwa w uprawie. Szkodzą jej silne promienie słoneczne. Może stać w lekkim cieniu. W zbyt ciemnych miejscach jej białe paski zanikają. Lubi średnio wilgotną glebę, przepuszczalną i dobrze zdrenowaną. Zalanie często prowadzi do gnicia, grubych korzeni. Nawozimy co 2 tygodnie zmniejszoną dawką do roślin kwitnących, ponieważ zielistka wrażliwa jest na przenawożenie. Z drugiej strony lubi być dokarmiana, liście są wtedy lepiej wybarwione i są szersze. Zielistkę wiosną i latem podlewamy obficie, zimą oszczędniej, pozwalając na lekkie przesuszenie podłoża.
Rozmnażanie: Rozmnażamy za pomocą rozmnóżek. Wsadzamy je do gotowego podłoża, albo umieszczamy je w pojemniku z wodą .
Po 14 dniach powinny wypuścić solidne korzonki. Możemy również rozmnożyć roślinę przez podział starszego okazu lub przez wysiew nasion.
Choroby i szkodniki: Najczęstszym problemem zielistek 'Ocean’ jest usychanie końcówek liści. Ze szkodników może wystąpić przędziorek.