Zaślaz (Abutilon)

Opis: Krzewiasta roślina z zielonymi całorocznymi liśćmi i łukowato wyginającymi się pędami. Popularnie bywa nazywany klonikiem. Pochodzi ze strefy podzwrotnikowej. U nas jest uprawiany jako ozdobna roślina doniczkowa. Zaślaz może dorastać do 3 m. wysokości. Liście zielone lub nakrapiane albo plamiste, sercowate lub klapowane, podobne do liści klonu. Od wiosny do jesieni wydaje kwiaty, żyłkowane lub prążkowane, żółte, czerwone lub czerwonopurpurowe. Latem można roślinę wynosić na zewnątrz, w miejsca osłonięte od wiatru. Aby zapewnić roślinie gęsty wygląd, należy ją dosyć mocno przycinać, co spowoduje ładne rozkrzewianie się.
Uprawa i pielęgnacja: Roślina szybko rośnie i w związku z tym wymaga corocznego przesadzania do większych doniczek, podłoże próchniczne, bo tylko takie dobrze utrzymuje wilgoć. W okresie wegetacji dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, natomiast zimą temperatura powinna wynosić 15 st. C. Zaślaz wymaga pełnego oświetlenia, tylko wtedy obficie kwitnie.
Rozmnażanie: Przez sadzonki z wierzchołków pędów w marcu i kwietniu. Można także wysiewać nasiona wiosną – zakwitną po 6 – miesiącach.
Choroby i szkodniki: Roślinę mogą atakować mączliki, wełnowce i przędziorki.