Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus)

Opis: Zanokcica gniazdowa należy do rodziny Aspleniaceae czyli zanokcicowatych. Jest to u nas doniczkowa paproć epifityczna, która występuje w wilgotnych lasach deszczowych. Rośnie zazwyczaj na pniach lub gałęziach drzew. Może dorastać od 50 do 150 cm wysokości, zależnie od warunków bytowania. Liście zanokcicy wyrastają z rozety liściowej, w której w naturalnych warunkach gromadzi się woda deszczowa. Liście są jasno zielone, przypominają kolor zielonego jabłuszka. Są proste a na brzegach lekko pomarszczone. Mają widoczny główny nerw liścia. Od spodu formują się zarodniki ułożone w długie rzędy. Korzenie są krótkie. Możemy ją uprawiać w szklarniach, oknach kwiatowych, doniczkach. Idealnie pasuje do tworzenia zielonych ścian.
Uprawa i pielęgnacja: Zanokcica gniazdowa potrzebuje jasnego stanowiska, lecz nie w pełnym słońcu, wtedy liście będą narażone na poparzenia. Przy wschodnich oknach może stać około 1 metr od okna. Potrzebuje przewiewnej, wilgotnej i żyznej gleby. Do podłoża możemy dodać kory, keramzytu, liści by podłoże było luźne a woda szybko przez nie przesiąkała. Paproć ta do zdrowego wzrostu potrzebuje wilgotnego powietrza, suche otoczenie oznacza zasychanie końcówek liści. Możemy ją nawet przytwierdzać do gałęzi i uprawiać w oknach kwiatowych. Dla zanokcicy musimy przeznaczyć nawozy organiczne (np. humus). Aplikujemy roślinie nawóz 2 razy bardziej rozcieńczony. Nawozimy co 2 tygodnie w okresie wegetacji, zimą natomiast możemy zastosować nawóz raz w miesiącu. Temperatura uprawy rośliny musi utrzymywać się w przedziale od 18 do nawet 30 stopni (ale pod warunkiem wysokiej wilgotności powietrza). Roślinę przesadzamy rzadko, a jeżeli już trzeba to do doniczki o 1 numer większej. Zanokcica jest wrażliwa na przeciągi i zimne powietrze. Lubi mieć 'ciepłe nogi’ czyli korzeni nie możemy narażać na zimne powietrze.
Rozmnażanie: Z zarodników, najlepiej wiosną w temperaturze 22- 24 stopnie.
Choroby i szkodniki: W warunkach zbyt suchych zanokcicę mogą zaatakować tarczniki, wełnowce, miseczniki (misecznik cytrusowiec). Z chorób przy przelewaniu może pojawić się szara pleść i zgnilizna. Czasem może pojawić się rizoktonioza.