Whitfieldia (Whitfieldia lateritia)

Opis: Whitfieldia to doniczkowa roślina ozdobna należąca do rodziny akantowatych. W naturalnym środowisku spotkamy ją na zachodniej części Afryki. Roślina ta ma drzewiasty pokrój a dolne łodygi drewnieją. Podczas zakupu rośliny w sklepie ma zazwyczaj około 30-40 cm wysokości. Liście ma zielone, błyszczące o ostro zakończone. Przykwiatki oraz kwiaty mają kolor biały. Pojawiają się latem.
Uprawa i pielęgnacja: Pielęgnacja whitfieldii czasem może być kłopotliwa. Roślina preferuje półcieniste stanowisko, ponieważ wrażliwa jest na bezpośrednio padające promienie słoneczne. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale trzeba uważać z podlewaniem, gdyż roślina jest wrażliwa na zalanie jak i przesuszenie podłoża. Należy również utrzymywać dużą wilgotność powietrza. Podczas podlewania używamy miękką i ciepłą wodę. Nawozimy whitfieldię co 10 dni uniwersalnym nawozem dla roślin. Wczesną wiosną przed ruszeniem wzrostu, trzeba roślinę przyciąć by nabrała krępego kształtu. Po przekwitnięciu również jak najszybciej ścinamy uschnięte kwiaty. Zimą ustawiamy roślinę w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Powinna mieć wtedy średnio wilgotne podłoże.
Rozmnażanie: Rozmnażamy poprzez sadzonki wierzchołkowe, które ścinamy latem. Ukorzeniają się w wilgotnym i przepuszczalnym podłożu o temperaturze 25 stopni. Warto podczas ukorzeniania utrzymywać stale wilgotne powietrze- umieszczamy doniczki w szklarni lub nakrywamy workiem foliowym.
Choroby i szkodniki: Przy nadmiernym podlewaniu może pojawić się zgnilizna korzeni, która powoduje śmierć rośliny.

Fot. Michael Wolf, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.