Tibuchina (Tibouchina orvilleana)

Opis: Tibuchinia należy do rodziny zaczerniowatych. Rodzina ta należy do rzędu mirtowców. Pochodzi z Brazylii, gdzie tworzy zimozielony krzew. W naturze osiąga spore rozmiary, bo aż 6 metrów jak na krzew. Dolne pędy są wtedy zdrewniałe i bezlistne. Liście tibuchinia ma zielone, jajowate i błyszczące z zewnątrz. Kwiaty przypominają kwiaty trzykrotki ogrodowej. Podstawowy kolor to ciemnofioletowy. Może mieć również kwiaty w odcieniach niebieskiego. Dostępne są również gatunki o różowym i białym kolorze kwiatów.
Uprawa i pielęgnacja: Należy ustawiać tibuchinię w jak najjaśniejszym miejscu w mieszkaniu. Lato może spędzić na zewnątrz, w słonecznym, zacisznym miejscu. Podlewamy obficie, pamiętając by zbytnio nie zalewać podłoża. Im cieplejsze pomieszczenie tym częściej podlewamy, w chłodzie rzadziej. Regularnie należy roślinę również nawozić wieloskładnikowym nawozem. Zimą wystarczy jej temperatura 15 stopni i ograniczone podlewanie. Jeżeli roślina jest zbyt wybujała po zimie należy ją przyciąć, by się zagęściła. Należy oczywiście pamiętać, że świeżo przycięte wiosną rośliny nie zakwitną. Wtedy musimy zaczekać do następnego roku. Co dwa lata, podczas wiosennego cięcia tibuchinię przesadzamy do doniczki o 1 numer większej. Stosujemy podłoże przepuszczalne i żyzne. Na dnie donicy bezwzględnie wysypujemy żwir, keramzyt.
Rozmnażanie: Najlepiej ukorzeniać nie w pełni zdrewniałe sadzonki, które szybko wypuszczają korzonki.
Choroby i szkodniki: Zbyt zimna woda przy podlewaniu oraz zalewanie podłoża może przyczynić się do powstawania czarnych plam na liściach.

Fot. Stan Shebs, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.