Strzałkowiec grzechotkowy (Beloperone guttata)

Opis: Strzałkowiec należy do rodziny akantowatych (Acanthaceae). Pochodzi z Meksyku i jest tam zimozielonym krzewem dorastającym do około 1 metra. Wyglądem jest bardzo spokrewniona z chmielem. Czasem możemy spotkać się z nazwą chmiel pokojowy, ze względu na podobieństwo jej czerwono- żółtych kwiatostanów do szyszek chmielu zwyczajnego. Kwiatostany złożone są z dachówkowato zachodzących na siebie małych przylistków. Pomiędzy nimi znajdują się rurkowate kwiaty.
Uprawa i pielęgnacja: Jest to roślina mało wymagająca. Strzałkowiec grzechotkowy nie ma wygórowanych wymagań uprawowych i jest rośliną, która potrafi długo kwitnąć. Jedynie zimą słabiej kwitnie, lub wcale ze względu na niedostatek słońca. Strzałkowiec potrzebuje dużo światła rozproszonego. Im więcej światła tym jego kwiaty są lepiej wybarwione i pokrój rośliny jest bardziej zwarty. W cieniu jego pędy wydłużają się. W celu silniejszego rozkrzewienia, roślinę przycinamy w lutym. Ucięte fragmenty wierzchołków możemy użyć jako sadzonki. Umieszczamy je najlepiej po 2 lub 3 sztuki w doniczce. Zadowoli się standardową ziemią uniwersalną dla roślin doniczkowych. Przesadzamy roślinę, gdy korzenie mocno wypełnią donicę najlepiej do doniczki o jeden numer większej. Musimy pamiętać o regularnym podlewaniu, gdyż strzałkowiec nie lubi suszy i zbyt wysokiej temperatury. Nawożenie strzałkowca przeprowadzamy co tydzień od marca do sierpnia nawozem dla roślin kwitnących. Zimą optymalną temperaturą dla rośliny jest przedział 15-16°C. Procesy życiowe są zwolnione więc zmniejszamy podlewanie oraz nie nawozimy.
Rozmnażanie: Roślinę rozmnażamy za pomocą sadzonek wierzchołkowych, które pozyskujemy podczas wiosennego cięcia sanitarnego rośliny.
Choroby i szkodniki: Roślina jest odporna na choroby. Jedynie mogą wystąpić choroby nieinfekcyjne spowodowane złą uprawą, a ze szkodników przędziorek.