Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus)

Opis: syn. Senecio herreanus. Roślina pochodząca z południowej Afryki, należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jest to sukulent o cienkich, wiotkich, zwisających pędach i dość niezwykłych, zielonych, kulistych liściach, przypominających niedojrzałe jagody, na końcu zakończone małym szpicem. Na górnej stronie liści-kulek widać przezroczyste, wydłużone „żyłki”. Pędy przyozdobione takimi liśćmi wyglądają niczym sznurki z koralami. W uprawie doniczkowej w mieszkaniu roślina kwitnie bardzo rzadko. Jeżeli jednak do tego dojdzie, będziemy mogli podziwiać pojedyncze, lejkowate, białe koszyczki kwiatowe, o cynamonowym zapachu. Starzec Rowleya doskonale nadaje się do uprawy w doniczkach wiszących, z których pędy swobodnie opadają w dół.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne, normalna temp. pokojowa, ziemia średnio zasobna, dobrze przepuszczalna (najlepiej mieszanka ziemi uniwersalnej z gruboziarnistym piaskiem w proporcji 3:1), podlewanie umiarkowane (pomiędzy podlewaniami ziemia w doniczce musi lekko przeschnąć). Znosi okresowe przesuszenie. Nawozić umiarkowanie wyłącznie wiosną i wczesnych latem, podając co 2 tygodnie nawóz płynny. Na zimę temp uprawy starca Rowleya powinna być nieco niższa, ale nie mniej niż 10°C, i wówczas można radykalnie ograniczyć podlewanie.
Rozmnażanie: Wiosną lub latem z sadzonek pędowych.
Choroby i szkodniki: Gatunek rzadko atakowany przez choroby i szkodniki, warto jednak sprawdzać czy nie przyplątały się mszyce lub przędziorki. Wydłużanie się międzywęźli i drobnienie kulistych liści to znak, że musimy przenieść roślinę w jaśniejsze stanowisko.

Fot. Alberto Salguero, opublikowano na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.