Soleirolia rozesłana (Soleirolia soleirolii)

Opis: Ta bardzo ciekawa roślina pochodzi z Korsyki i Sardynii. Rośnie tam na zboczach, w szczelinach kamieni. Tworzy miniaturowe, zielone dywany. Jej wysokość jest znikoma, tworzy niziutkie dywany cieknkich pędów. Listki są bardzo małe. Roślina jest również odporna na mróz, więc może być również wykorzystywana do założeń ogrodowych. Po zimie roślina odradza się z podziemnych łodyg. Może być sadzona w małych szklanych naczyniach, na murkach, w chłodniejszych oknach kwiatowych. Roślina nie kwitnie.
Uprawa i pielęgnacja: Soleirolia potrzebuje jasnego stanowiska. Jeżeli roślinie zapewnimy stale wilgotne podłoże to może rosnąć również na słonecznych parapetach i kamienistych rabatach. Roślina lubi chłód i najlepiej, gdy rośnie w miejscach, gdzie temperatura dochodzi maksymalnie do 20 stopni. Odpowiada jej uniwersalne podłoże, przepuszczalne. Soleirolie podlewamy obficie przez lato a zimą skapiej. Uwielbia spryskiwanie. Roślina jest wrażliwa na dość mocne przesuszenie podłoża. Nawozimy co 2 tygonie uniwerslanym nawozem dla kwiatów.
Rozmnażanie: Rozmnażamy przez podział roślin. Rozrywamy rozrośnięte kępy i sadzimy w nowych miejscach.
Choroby i szkodniki: Jeżeli uprawiamy soleirolie rozesłaną w mieszkaniu szkodniki i choroby jej nie grożą. W ogrodzie natomiast jest idealnym kąskiem dla ślimaków.

Fot. Hugo.arg, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.