Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Opis: Roślina wiecznie zielona, w naszym klimacie uprawiana jako pokojowa. Pokrój raczej rozpierzchły. Posiada piękne, lancetowate i dość duże, błyszczące, zielone liście, wyrastające na długich ogonkach wprost z ziemi. Średnia wysokość to ok. 40 cm, ale w dobrych warunkach i dużej doniczce (dobranej do wielkości rośliny) może osiągać większe rozmiary (nawet do 0,5 -1m. wysokości i do 1 m. średnicy rozłożystości liści). Zakwita w postaci żółtej kolby, otoczonej białą lub kremową pochwą kwiatostanową (kiedy roślina zaczyna przekwitać, pochwa przybiera barwę zieloną). Kwitnie od lata do jesieni, a kwiaty długo pozostają na roślinie (do 3 miesięcy). Czasami kwiaty są cięte do wazonów, gdyż długo utrzymują się w wodzie. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, gdyż liście mogą zostać poparzone, często też nieco bledną. Potrzebuje natomiast dużej wilgotności gleby i powietrza, z tego względu nadaje się też na uprawy hydroponiczne. Nie lubi bardzo wysokich temperatur, najlepiej się czuje w pokojowym klimacie, gdzie panuje temp. do 25 st.c. Jest rośliną dającą dużo tlenu i dobrze oczyszczającą powietrze z toksyn (mebli, wykładzin itp.).
Uprawa i pielęgnacja: Skrzydłokwiat lubi gleby żyzne, zasobne, gliniasto-torfowe, zawsze wilgotne, próchnicze. Stanowisko półcieniste lub rozproszone światło.
Rozmnażanie: Rozmnaża się przez podział rośliny matecznej, która tworzy wiele odrostów. Mimo że roślina jest długowieczna, po kilku latach zaleca się jej odmładzanie.
Choroby i szkodniki: Do najczęstszych szkodników jakie atakują skrzydłokwiat należą: przędziorki i tarczniki czasem nicienie. Wiele złego roślinie mogą wyrządzić złe warunki, np. zbyt mało wilgoci i duże nasłonecznienie może spowodować żółknięcie końców liści, natomiast przelanie i chłodne podłoże spowoduje chorobę o nazwie fytoftoroza. Choroby grzybowe np. pierścieniowa plamistość