Skrzydłokwiat pasiasty (Spathiphyllum) ‘Gemini’

Opis: Roślina wiecznie zielona, w naszym klimacie uprawiana jako pokojowa. Pokrój raczej rozpierzchły. Lancetowate, wyrastające wprost z ziemi zielone liście są gęsto pokryte białymi smugami, czasem nawet fragmenty liścia są białe. Liście maja też nieregularną powierzchnię, posiadają wiele wgłębień i marszczeń. Są nieco mniejsze niż odmiany zielone, średnia wysokość to ok. 30 cm, ale w dobrych warunkach i dużej doniczce (dobranej do wielkości rośliny) może osiągać większe rozmiary (do ok. 0,5m. wysokości i ok. 0,7 m. średnicy rozłożystości liści). Zakwita w postaci żółtej kolby, otoczonej białą lub kremową pochwą kwiatostanową (kiedy roślina zaczyna przekwitać, pochwa przybiera barwę zieloną). Skrzydłokwiat ‘Gemini’ kwitnie od lata do jesieni, a kwiaty długo pozostają na roślinie (do 3 miesięcy). Czasami kwiaty są cięte do wazonów, gdyż tak jak na roślinie również w wodzie, długo utrzymują świeżość. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia,  ale wymaga więcej światła niż odmiana zielona, lepiej się wtedy wybarwia na biało. Potrzebuje dużej wilgotności gleby i powietrza, z tego względu nadaje się też na uprawy hydroponiczne. Nie lubi bardzo wysokich temperatur, najlepiej się czuje w pokojowym klimacie, gdzie panuje temp. do 25 st.c. Jest rośliną dającą dużo tlenu i dobrze oczyszczającą powietrze z toksyn (mebli, wykładzin itp.).
Uprawa i pielęgnacja: Skrzydłokwiat pasiasty ‘Gemini’ lubi gleby żyzne, zasobne, gliniasto-torfowe, zawsze wilgotne, próchnicze. Stanowisko półcieniste lub słoneczne.
Rozmnażanie: Rozmnaża się przez podział rośliny matecznej, która tworzy wiele odrostów. Mimo że roślina jest długowieczna, po kilku latach zaleca się jej odmładzanie.
Choroby i szkodniki: Do najczęstszych szkodników należą: przędziorki i tarczniki czasem nicienie. Wiele złego roślinie mogą wyrządzić złe warunki, np. zbyt mało wilgoci może spowodować żółknięcie końców liści, natomiast przelanie i chłodne podłoże spowoduje chorobę o nazwie fytoftoroza. Choroby grzybowe np. pierścieniowa plamistość.