Skalnica rozłogowa (Saxifraga stolonifera)

Opis: Skalnica jest rośliną doniczkową należącą do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Dziko występuje w Japonii i Chinach. Jest niska rozetową rośliną, dorastającą do około 10- 15 cm. Jej liście są lekko owłosione, zaokrąglone i lekko pofalowane na brzegach. Widoczne jest unerwienie, liście pod spodem są czerwonawe. Kwiaty są maleńkie, koloru białego. Wytwarza rozłogi, na których tworzą się małe roślinki. Płytko się korzeni. Szybko się starzeje i trzeba zastępować stare okazy nowymi, młodszymi roślinami. Nadaje się do wiszących donic, mini szklarni. Kwitnie w czerwcu i lipcu.
Uprawa i pielęgnacja: Lubi mieć widno, ale jest wrażliwa na palące promienie słoneczne. Idealne są wschodnie okna. Lubi umiarkowaną temperaturę w okolicach 20 stopni. Zimą natomiast woli temperaturę 10 stopni. Lubi przepuszczalną glebę, musi być też solidny drenaż na dnie donicy. Lepiej jest uprawiać skalnice w płytkich donicach, ze względu na krótki i płytki system korzeniowy. W głębokich donicach korzenie podgniwają. Skalnica rozłogowa lubi mieć stale wilgotną glebę, więc podlewajmy ją systematycznie. Nawozimy co 2 tygodnie wieloskładnikowym nawozem dla roślin. Odmiany pstrolistne trzeba nawozić nawozami dla roślin kwitnących, gdyż nadmiar azotu spowoduje zielenienie liści. Skalnice można również w cieplejszych regionach uprawiać w gruncie.
Rozmnażanie: Rozmnażamy za pomocą ukorzeniania młodych rozmnóżek wyrastających na długich zwisających rozłogach.
Choroby i szkodniki: Jeżeli będziemy przelewać nasza skalnicę może wystąpić choroba grzybowa. Ze szkodników może pojawić się mączlik lub przędziorek.